22.06.2024 - Ankara'nın Parlayan Yıldızı Kuzeykent'e Hoşgeldiniz
REKLAM ALANI

Kuzey Ankara projesi

Kuzey Ankara projesi
REKLAM ALANI

Kuzey Ankara Projesi Kentsel Dönüşüm Projeleri kapsamında Ankara’nın prestijli projelerinden birisi olarak 04.03.2004 tarihli 5104 sayılı kanun ile yürürlüğe girmiştir. Bu Kanunun amacı, kuzey Ankara girişi ve çevresini kapsayan alanlarda kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde fiziksel durumun ve çevre görüntüsünün geliştirilmesi, güzelleştirilmesi ve daha sağlıklı bir yerleşim düzeni sağlanması ile kentsel yaşam düzeyinin yükseltilmesidir.

70.000 kişilik bir nüfusu ilgilendiren Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi 15.800.000 metrekare olup, öncelikli etap yaklaşık 4 milyon metrekare alan üzerine inşa edildi. Öncelikli proje kapsamında 18.000 adet konut, 470.000 metrekarelik özel rekreasyon alanı, 2 adet otel ve kongre merkezi, 180.000 metrekarelik gölet alanı, 3 km uzunluğunda yol, tünel ve viyadük dönüşüm projesi içerisinde yer alıyor. Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi dünyadan 1400’ü aşkın dev proje arasında ilk 26 proje arasına girerek Habitat tarafından, dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan \”En İyi Uygulama Ödülünü” kazandı. 2010 yılında İslam Başkentleri Konferansı’nda \”Şehircilik ve Bölge Planlama\” dalında birincilik ödülüne layık görüldü.

“TOKİ” 1984 yılında yürürlüğe giren 2985 sayılı Toplu Konut Kanunu ile özerk Toplu Konut Fonu\’na haiz, Genel İdare dışında Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı adı ile kurulmuştur.

“TOBAŞ” şirketi 5104 sayılı “Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi Kanunu” kapsamında; Kuzey Ankara girişi ve çevresini kapsayan alanlarda, kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde, projedeki müşavirlik ve kontrollük hizmetlerinin yürütülmesi, Proje kapsamında görev yapan kurumlar arası koordinasyon ve eşgüdümün sağlanması amacı ile kurulmuştur.

Kaynak: Kuzey Ankara 70132

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ